Teorie inovativního designu Flex Wakeboardů

 

Pojďme na to. Otázka, jestli jezdit flex wakeboard, flexboard, nebo přesněji wakeboard s flexem, je i nadále silně diskutovaným tématem. Nejprve mi dovolte začít tím, že každá deska má pružnost bez ohledu na typ konstrukce. Rozdíl spočívá v množství flexu. Takže ano, měli byste jezdit  flex wakeboard! Za druhé, pojďme vysvětlit  co je "flex board" a odkud pochází, pomocí rychlého malého historického poučení o wakeboardingu.

Původ názvu wakeboardingu

Wakeboarding byl nazýván v 70. a začátkem 80. let "skurfing" nebo "ski-boarding". Wakeboarding se vyvíjel ze "surfování" za čluny bez poutek na nohy nebo vázání, když v oceánu nebyly zrovna žádné vlny. Termín skurfing vznikl s odkazem na kombinaci vodního lyžování a surfování. Jiní prosazovali slovo “ski“ , protože vodní lyžování bylo mnohem dále. Nicméně, termín byl nakonec upraven a získal popularitu jako "boarding" - lidé kteří za tím stáli jezdily na prknech - ne na lyžích.

Zrození wakeboardingu

Wakeboarding rostl na popularitě a získal legitimitu prostřednictvím významných publikací, řídících výborů, výrobců a sportovců. Jméno se změnilo na "board sports", které už byly zakořeněny v popové kultuře, jako je surfování, skateboarding a snowboarding. V prvních fázích výroby wakeboardů byly desky konstruovány jako surfovací prkno s pěnovým jádrem, dřevěným vláknem, skleněným vláknem a pryskyřicí. Pak byly vyřezány, broušeny a tvarovány až do konce. Skutečný rozdíl v těchto deskách, ve srovnání s normální velikosti surfboardů, byl menší rozměr a poutka na nohy. Podobně jako surfovací prkna měli  velmi malou flexibilitu.

Vylepšením výrobních postupů vedlo k vynálezu první kompaktně tvarované wakeboardové desky. Tyto wakeboardy ještě měly pěnové jádro, sklolaminát a pryskyřici. Horní a spodní část desky byla z plastu, který umožnil výrobcům přidat barvy tiskem. Přesto tyto kompresní lisované desky v počátečním stadiu měly velmi malou ohebnost. Ve skutečnosti, deska ztratila brzy svou tuhost a byla zavěšena na zeď jako dekorace.

Využití  flex wakeboardu

Lisované desky se rychle staly nejoblíbenějším způsobem výroby a desky zůstaly tuhé a velmi tuhé po celá desetiletí. Nakonec se vyvinula nová metoda výroby wakeboardů ze snowboardingu. Všichni víme, že snowboardy jsou navrženy v mnoha různých modelech. Tento přechod ve výrobě byl pravděpodobně důsledek výrobců snowboardů, kteří v létě wakeboardovali a naopak. Mnoho výrobců [včetně HUMANOID wakeboards] snowboardových desek výrábí desky "sendvičové" konstrukce. Sendvičová konstrukce je opravdu jedinečný proces lisování , podobný tradičnímu kompresnímu tvarování wakeboardů.

Když srovnáváte dvě konstrukce, tradiční versus sendvič, rozdíl je v několika faktorech. Lisované desky, materiály použité tlakem, design desky a způsob, jakým deska vychází z formy (jak z hlediska estetiky, tak z flexu), jsou různé. To nám přináší důvod, proč wakeboardy s flexem získaly název jako "flex desky" nebo "flex wakeboards". Ale wakeboardy nemusejí být  nutně flexibilní jen proto, že byly určitým způsobem lisovány.

Rozdíl mezi tradiční a sendvičovou konstrukcí

Hlavní důvody, které způsobují, že tradiční desky z kompresního lisu jsou tuhé, jsou použité materiály, celkový design / obrysy desky a hrany. Na tradičním wakeboardu obvykle není boční hrana obklopující obvod desky. Formy a jádro jsou navrženy tak, že tlačí horní a spodní materiál, který zahrnuje i strany jádra, čímž vylisuje  v desce velmi tenkou hranu kolem celého obvodu wakeboardu. Horní materiál, spodní materiál a sklolaminát zabalí desku kde se  spojí  po stranách a vytvářejí velmi tuhou strukturu.

Je to jako jste by jste se v reálném světě pokoušeli ohýbat plochý kus hliníku proti čtyřhranné hliníkové trubce. Za předpokladu, že každý kus má stejnou tloušťku, čtvercovou trubku je mnohem těžší ohnout, protože podpěra, kterou obě vertikální strany dávají dvěma protilehlým vodorovným stranám zvyšuje pevnost  a pružnost.

Při lisování desky kompresní formou sendvičového konstrukčního provedení jsou desky určeny k tomu, aby měly boční stěnu a tato boční stěna často dělá obrovský rozdíl. Boční stěna eliminuje potřebu zalisování  celého jádra do skleněného vlákna, což je to, co vidíte na tradiční kompresní desce. To eliminuje většinu tuhosti, takže deska pak je tím, co nazýváme "flex".

Jádro flex wakeboardu má obvykle vyšší toleranci prohnutí. Tato jádra jsou často z různých druhů dřeva, jako 100% dřevo jádra Paulownia v Humanoid Wakeboards, které je velmi pružné. Jádra většiny tradičních lisovaných desek jsou navržena tak, aby byli tvrdé a neohebné, protože deska má být po celou dobu tuhá. Obvykle jsou vyrobeny z pěnových nebo pěnovo dřevěných kombinací. Tuto formu výroby používají wakeboardové značky jako Ronix Wakeboards, Hyperlite Wakeboards, Liquid Force Wakeboards atd.

Navrhování flex wakeboardu

Můžeme ovlivňovat výsledek výroby sendvičového konstrukčního pláště tak, že strategicky lokalizujeme obrysy desky v závislosti na tom, kde a kolik chceme, aby se deska ohýbala. Čím hlubší je obrys a tím větší je vertikální úhel tohoto obrysu, tím je deska tužší. Také kontrolujeme výsledný flex tím, že kontrolujeme tloušťku a zúžení desky od středu směrem ke konci desky.

**Přečtěte si také náš článek o správném výběru wakeboardu.**

 

Proč je flex dobrý

 

Takže to vyvolává otázku, musí se deska ohnout? Ne! Chceme, aby se ohnula? Ano! Proč? Můžeme vytvořit desku s mnohem živějším a citlivějším pocitem přidáváním nebo odebráním flexu v určitých oblastech. To zajišťuje preferovaný jezdecký styl.

Pro jezdce, kteří preferují wakeboarding za lodí, může být střední část desky pevná, takže cítí odezvu a pop. Pro jezdce preferující jízdu v parku můžeme také změkčit nose a tail, abychom jim pomohli dosáhnout lepších pressů a více kontroly na railech. Dále můžeme změnit střed wakeboardu, aby byl tvrdší, takže deska stále drží rocker při přistání na kickerech. Tím se zabraňuje tomu, aby se deska po dopadu narovnávala a docházelo k pomalejší odezvě desky po přistání.

Rostoucí popularita flex wakeboardů

Z toho, co jsem viděl nedávno, se zdá, že proces výroby sendvičů se vyvíjí s rostoucí popularitou mezi výrobci. Dokonce vidíme tradiční výrobce wakeboardů, kteří mění své hydraulické lisy tak, aby vyhovovali tomuto typu sendvičové konstrukce s deskovým designem desky.

Nyní si pamatujte, shape desky a použité materiály jsou to, co určuje výsledek flex wakeboardu. Takže, měli byste jezdit wakeboard s flexem? Opět platí, že odpověď zůstává hlasitým ano! Všechny desky jsou do jisté míry flexi! Je jen na vás, abyste se rozhodli, jak veliký flex podle vašeho jízdního stylu potřebujete.

Podívejte se na náš obchod a zjistěte, jaký flex funguje nejlépe v jezdeckém stylu.