JAK VYBRAT SPRÁVNOU DÉLKU WAKEBOARDU.

Dobrým způsobem jak vyladit vaše wakeboardové dovednosti, je si správně zvolit odpovídající velikost wakeboardu.

Na trhu najdete velkou spoustu wakeboardů různých tvarů, šířek i délek.

Často dostáváme dotazy týkající se ideální velikost wakeboardu a tak se vám pokusíme popsat jak správně vybrat ideální velikost právě pro vás.

Existuje několik faktorů při výběru ideální velikosti.

Faktor hmotnosti při výběru wakeboardu:

Mezi nejčastější reference při hledání správné velikosti wakeboardu jsou specifikace dané výrobcem. Ty jsou často zveřejňovány na internetových stránkách výrobce nebo vytištěny na etiketách výrobků. Použítí faktoru hmnotnosti by bylo v pořádku, kdyby všichni lidé byli identičtí. V rámci doporučení délky prkna s přihlednutím k váze může hrát velkou roli také vaše výška, kterou je potřeba také vzít v úvahu při určení velikosti desky.

Faktor výšky při výběru wakeboardu:

Výška je při výběru desky stejně důležitá jako váha. Mnozí prodejci toto neberou v potaz a doporučují desky jen podle váhy. A tohle je důvod, proč přikládáme výšce stejnou důležitost jako váze. Vzpomínáte si na lekce zákonu o gravitaci? Ano Sir Isaac Newton. Potřebujete mít přece dobrou rovnováhu, ne? A jaký má vliv váha na rovnováhu?

Dáme si příklad, máme doporučenou velikost wakeboard X, která je založena na vaší hmotnosti Y. Pokud jste ovšem hodně vysocí na vaši tělěsnou hmotnost, je potřeba vybrat delší a širší desku s vázáním dál od sebe. To vám dá mnohem větší horizontální stabilitu při jízdě, což znaméná lepší rovnováhu.

Délka wakeboardu:

Délka wakeboardu může být kratší, nebo delší v závislosti na typu vašeho těla. Jste-li spíše menší postavy, vaše váha by měla mít přednost a měli byste se řídit doporučením velikosti wakeboardu dle vaší váhy, které je uvedené v grafu velikostí (tohle doporučení má za cíl poskytnout vám lepší vztlak prkna). Samozřejmě to není případ všech jezdců, každopádně vám to ale v začátcích usnadní jízdu.

Pravidlo výšky a váhy:

Doporučení se liší i podle různých tvarů wakeboardů. Pokud plánujete, že na desce bude jezdit vice lidí, je dobré vybírat podle váhy nejtěžšího z jezdců.

Delší desky jsou širší a umožnují tak lepší odraz a měkčí přistání. Začátečníkům se s větší deskou bude lépe vyjíždět z vody, zatímco pokročilí jezdci upřednostňují spíše větší rocker.

Hmotnost wakeboardu:

Výrobci wakeboardů neustále experimentují s různými materiály a postupy, aby byli wakeboardy lehčí a odolnější. Přechod na lehčí desku je jako výměna vaší věrné Octavie za elegantní a výkonné Porsche. Deska může být mnohem citlivější a lépe ovladatelná, ale také za mnohem vyšší cenu.

Čím máte desku menší, deska se zdá lehčí, rychleji zatáčí a zdá se agresivnější. Nicméně se zkracující se délkou prkna bývají dopady obtížnější, což je způsobeno menší plochou a tím pádem menším vztlakem prkna.

Menší prkna jsou dobrou volbou pro pokročilé jezdce, ktaří dokaží prkno perfektně ovládat ve vysokých rychlostech.

Přečtěte si o tom, kde se wakeboardová prkna vyrábějí

Podívejte se na náš graf velikostí, abyste se lépe rozhodli, jaká velikost wakeboardu vám bude nejlépe vyhovovat. Berte v úvahu všechny výše uvedené informace a doporučení při výběru, jestli menší, nebo větší wakeboard.

Pokud máte další otázky ohledně výběru velikosti prkna neváhejte nás kontaktovat na info@humanoidwake.cz

Váš tým Humanoid wakeboards CZ.